אילו הגנות קיימות מול תביעת לשון הרע לפי המשפט בישראל?

תוכן עניינים

במסגרת חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965, קיימות מספר הגנות משפטיות שמטרתן להגן על המפרסם מפני תביעות לשון הרע במקרים מסוימים. הגנות אלו נועדו לאזן בין הזכות לשם טוב ולכבוד האדם, לבין חופש הביטוי והזכות להביע דעה

 

אמת בפרסום

הגנת אמת בפרסום מכונה גם בשם "אמת דיברתי". לפי סעיף זה, פרסום לא ייחשב לשון הרע אם הפרסום היה אמת ואם היה בו עניין ציבורי. על הנתבע להוכיח שהפרסום היה אמת ושיש בו עניין ציבורי. עניין ציבורי משמעו כי לפרסום יש חשיבות והוא תורם לדיון הציבורי או לחשיפת מידע. בירור מעמיק יותר בנושא תוכלו לעשות אצל שמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון.

 

תום לב

הגנת תום הלב מאפשרת למפרסם לטעון שהוא פעל בתום לב, כלומר ללא כוונה לפגוע או להזיק, בנסיבות מסוימות המפורטות ובחוק:

  • פרסום שנעשה מתוך חובה חוקית, מוסרית או חברתית.
  • פרסום שנעשה לשם הגנה על עניין אישי כשר של המפרסם.
  • פרסום שנעשה במסגרת הבעת דעה על התנהגות הנפגע בתפקיד ציבורי, במשלח יד או בתפקיד אחר הנוגע לציבור.
  • פרסום שנעשה לצורך ביקורת על יצירה אומנותית, מדעית או ספרותית שהנפגע חשף לציבור.
  • פרסום שנעשה בתגובה לפרסום קודם של הנפגע, ובלבד שהתגובה הייתה סבירה ונעשתה בתום לב.
  • פרסום כהבעת דעה – הגנה זו מתייחסת להבעת דעה על התנהגות הנפגע במסגרת תפקיד ציבורי, במשלח יד או בעיסוק הנוגע לציבור. על המפרסם להוכיח שהבעת הדעה נעשתה בתום לב ובהתאם לנסיבות שבהן היה לפרסום עניין ציבורי.
  • פרסום ביקורת – הגנה זו נועדה להגן על ביקורת לגיטימית על יצירות אומנותיות, ספרותיות, מדעיות וכדומה. כדי ליהנות מההגנה, על המפרסם להוכיח שהביקורת הייתה הוגנת ונעשתה בתום לב.
  • הגנה על תגובה – פרסום שנעשה כתגובה לפרסום קודם של הנפגע, יהיה זכאי להגנה זו אם היה סביר בנסיבות העניין ונעשה בתום לב. הכוונה היא לפרסומים שנועדו להגן על שמו הטוב של המפרסם, או לתקן את הרושם שהותיר הפרסום המקורי.

 

הגנות נוספות

החוק מוסיף תנאים שמחזקות את חזקת תום הלב של המפרסם, כמו אם המפרסם נקט אמצעים סבירים כדי לוודא את אמיתות הפרסום לפני פרסומו. מה שיכול עוד לחזק את טענת תום הלב זה מצב בו הפרסום היה בגדר דיווח עיתונאי הוגן ונעשה בתום לב, תוך הקפדה על כללי האתיקה המקצועית.

 

לסיכום

חוק איסור לשון הרע בישראל מספק מספר הגנות משפטיות בלשון הרע. ההגנות העיקריות כוללות את הגנת אמת בפרסום, הגנת תום לב על בסיס קטגוריות שונות, הגנת הבעת דעה והגנת ביקורת. כל אחת מההגנות הללו דורשת מהנתבע להוכיח נסיבות ספציפיות. הבנה נכונה של ההגנות הקיימות וסיוע משפטי מקצועי, הם אלמנטים חשובים לצורך ניהול תביעה או הגנה על תביעה בתחום זה.

ילד אומלל שמרכלים עליו

איש עסקים עורך דין
התייעצו איתי על הכל

ייעוץ ללא התחייבות. מלאו את הטופס ואצור עמכם קשר בהקדם האפשרי.
עונה על כל שאלה וסוגיה.

מידע נוסף
סטטיסטיקה פשיטת רגל בישראל ובעולם

אם אתם מקלידים בגוגל את הביטוי עו"ד פשיטת רגל מומלץ, תיווכחו שיעלו בפניכם תוצאות רבות. מדוע? מכיוון ובשנים האחרונות, חלה עלייה בשיעור פושטי הרגל בישראל.

מה היתרונות בקלדנות בבתי המשפט

שירותי קלדנות מקצועיים משמשים גופים שונים במגזר הציבורי, כמו גם במגזר הפרטי. היישום המוכר ביותר של קלדנות מקצועית הוא בבתי המשפט, אשר מכירים ביתרונות הרבים

3 שירותים משפטיים בעידן דיגיטלי

המונח "דיגיטל" הוא אחד המונחים הנפוצים ביותר בעולם של היום. כן, המאה ה-21 הביאה איתה אין ספור חידושים, שאחד מהם הוא עולם הדיגיטל, שפותח בפנינו

ידע זה כוח: מה תפקידו של נוטריון ומתי תזדקקו לו?

כשמדובר בעניינים רשמיים, פעמים רבות נוטריון הוא הכתובת שלכם. תפקידו של נוטריון הוא בכלל שהמסמכים שלהם חותמים הם אותנטיים ותקפים מבחינה משפטית. אבל מה באמת עושה נוטריון ומתי תזדקקו לשירותיו? הנה כל התשובות.   מתי תזדקקו לנוטריון? יש מצבים רבים בהם

קרא עוד »