מס שבח – מה הוא ומי משלם אותו?

תוכן עניינים

המדינה מעניקה לנו שירותי שונים, כמו שירותי בריאות ורפואה, שירותי חינוך לילדים, שירותי ביטחון והגנה ושירותי תחבורה ציבורית, באמצעות תקציבים אותה היא משקיעה בצורה שהיא רואה לנכון.

מניין מגיעים אותם תקציבים אל קופת המדינה? באמצעות המיסים השונים שמוטלים על האזרח המדינה יכול להרשות לעצמה לתקצב שירותים אלו. בין המיסים ניתן למנות את מס השבח, המוטל בעסקאות מקרקעין. במאמר הבא נסביר מה הוא ומי משלם אותו.

 

מס שבח – מה זה אומר בכלל?

המדינה מטילה מיסים שונים בתחומים שונים. מאחורי כל מס קיימת מחשבה כלכלית כלשהי, כאשר ישנם מיסים שאמורים למנוע מאזרחים לגשת אל תחומים שונים, בעוד שמיסים אחרים אמורים לגזור באופן דיפרנציאלי רווחים למדינה מאוכלוסייה המסווגת כעשירה יותר. אחת משיטות המיסוי בהן משתמשת המדינה היא מס שבח.

מס שבח הוא מס שמוכר נכס מקרקעין כלשהו, לרוב דירה אך לא בהכרח, צריך לשלם למדינה עקב רווח ריאלי שנוצר אצלו באמצעות המכירה. רווח מהמכירה נוצר כאשר בעל הנכס מוכר את הדירה בערך כספי גבוה יותר ממה שקנה אותה. רווח ריאלי הוא רווח בו מקוזזות הוצאות שונות שהשפיעו על הנכס, כמו תשלום בעבור שיפוצים.

 

מתי יש לשלם מס שבח?

את מס השכב יש לשלם כאמור בכל היווצרות של רווח ריאלי בעסקת מקרקעין. תוכלו לשמוע עוד על מיסוי כזה אצל עו"ד אושר אלקיים. אנשים שמסיבות מסוימות, כמו סיבות רפואיות שמוצדקות באמצעות החוק, לא צריכים לשלם מס שבח, לא יצטרכו לשלם אותו גם במצב בו קיים רווח ריאלי על מכירת הנכס.

למיסוי השבח קיימים לוחות זמנים שעל מוכר הנכס לעמוד בהם. את מס השבח יש לשלם בתוך 60 ימים מהיום בו נחתם החוזה בין המוכר לקונה. גם אם בפועל הקונה נכנס אל הדירה במועד מאוחר יותר, הספירה תתחיל מהיום בו נחתם החוזה.

 

חישוב המס

באופן עקרוני, מס שבח מהווה 25% מהרווח הריאלי שנוצר למוכר בעת מכירת הדירה. החישוב מתבצע על ידי הפחתת סכום רכישת הדירה מסכום מכירת הדירה, כאשר אל סכום רכישת הדירה מתווספים הוצאות שונות. התשלום על המס יתבצע באמצעות שובר מרשות המיסים שישלח אל המוכר.

 

פריסת מס שבח

מי שמעוניין לפרוס את תשלום המס יכול לעשות זאת באמצעות הגשת בקשה. הפריסה תתבצע על פני משך הזמן בו החזיק המוכר את הדירה או לתקופה של 4 שנים, כאשר הנמוכה מבין שתיהן היא זאת שנבחרת.

 

פטור ממס שבח – אפשרי?

אנשים יכולים לקבל פטור ממס שבח מסיבות שונות, ובכך להנות מרווחים גבוהים יותר בעת מכירת הדירה. מוכר שמוכר דירה הנחשבת לפי תנאי החוק כדירה מזכה בפטור ממס שבח, יכול לקבל פטור ממס שבח במידה והוא החזיק בדירה במשך 18 חודשים.

מס שבח

איש עסקים עורך דין
התייעצו איתי על הכל

ייעוץ ללא התחייבות. מלאו את הטופס ואצור עמכם קשר בהקדם האפשרי.
עונה על כל שאלה וסוגיה.

מידע נוסף
החזרי מס לעובדים בחו"ל

בעידן הנוכחי, בו השמים פתוחים והעולם נעשה "קטן יותר", לא מעט עובדים ישראלים מוצאים עצמם עובדים בחוץ לארץ כאשר מעסיק ישראלי מעסיק אותם, ובכל מקרה

מאיר בקרמן – איש המיסים בעבורכם

מס הכנסה, החזרי מס, מיסים – אלו מילים מוכרות לנו משום שאנו חווים אותן בחיי היומיום שלנו מגיל צעיר. אך כמה אנו באמת בקיאים במושגים

עורך דין מס הכנסה מומלץ

התנהלות אל מול מס הכנסה עשויה להיות מורכבת, מתישה ולעיתים מייאשת. היא מחייבת עבודה יסודית ומדויקת, וכן נחוצה שקיפות אל מול המערכת הממשלתית החזקה במדינה.