מהי תביעת שלום בית ובאילו מקרים היא תתקבל?

תוכן עניינים

כולנו מכירים בהליך הגירושין, אך מעטים הם הזוגות שמכירים בתביעת שלום בית. עובדה זו הובילה לכתיבת המדריך הנוכחי שירכז את כל המידע הרלוונטי על התביעה המדוברת והמקרים שבהם היא מתקבלת על ידי הגורמים האחראיים. הישארו כאן ותגלו את כל הפרטים הדרושים לכם. מי יודע? אולי תגלו שאתם רוצים להגיש את התביעה בקרוב?

 

תביעת שלום בית – ההגדרה

כידוע, פרידה בין בני זוג גורמת לא פעם לריבים ומאבקים. יש זוגות שבוחרים להימנע מהמאבק העיקש, במטרה לשמור על הרמוניה. תרחיש זה יכול לבוא לידי ביטוי בעת בחירה בהגשת תביעה לשלום בית. חשוב לציין שניתן להגיש את תביעה זו לבית הדין הרבני בלבד, באמצעות פנייה ישירה של אחד מבני הזוג, בזמן שהוא מביע את רצונו לשמור על שלום בית.

זוג מתעלם אחד מהשני

מתי תביעת שלום בית מתקבלת?

בית הדין הרבני אינו מקל ראש בכל הנוגע להגשת תביעות שלום בית שמגיעות למפתנו. שכן, זה צריך לבחון באופן מעמיק שאכן מדובר בתביעה שעומדת מאחוריה כוונה כנה. נציין שיש 2 פרמטר שקובעים את קבלת תביעת שלום בית או את דחייתה. הראשון הוא פרידה ממושכת שאירעה בין בני הזוג.

מקרים שאירעו בעבר הראו שבני זוג שהיה ביניהם נתק ממושך, קיבלו במרבית המקרים דחייה מצד בית הדין. הפרמטר השני נוגע להכוונה מקצועית. בית הדין יבדוק אם בני הזוג עברו טיפולים זוגיים בעבר, כדי לבחון אם ניתנו להם הנחיות מקצועיות שעשויות להעלות את הסיכוי לקבלת שלום בית.

 

איך מגישים את התביעה?

ההגשה של התביעה מתבצעת תוך פנייה לבית הדין הרבני כתביעה ראשית. כלומר, מדובר בתיק נפרד שמאפשר לבני הזוג לשקם את מערכת היחסים שלהם. לאחר מכן, בני הזוג צריכים להגיש מסמך שמפרט את הנסיבות שהובילו להגשת תביעת שלום בית, כדי שניתן יהיה להבין מה הוביל לשינוי.

 

הקשר בין שלום בית לכתובת

יש מקרה נוסף שעשוי להוביל לדחיית תביעת שלום בית. מדובר בתרחיש שבו האישה מעוניינת להתגרש, אך היא יודעת שהליך זה יגרום להפסד של תביעת הכתובה. לכן, היא תעדיף להגיש בקשה לשלום בית שתגרום לה ליראות "תמימה", בעוד בעלה דוחף לגירושים. נסביר שתביעה לשלום בית, עשויה להוביל לקבלת הסכום שמופיע בכתובה שעשוי להיות במקרים מסוימים גבוה במיוחד. בית הדין אינו נשאר אדיש לתרחישים אלה והוא בוחן את הנושא לעומק, כדי לבדוק אם הסיבה להגשת התביעה הינה אמיתית ונטולת אינטרס.

 

מילים אחרונות לסיום

תביעת שלום בית מוגשת במצבים שבהם אחד מבני הזוג רוצה להמשיך בחיים משותפים, למרות הקשיים. בשלב זה אתם מכירים בהליך מקרוב ויודעים מהם המצבים שעשויים להוביל לאישור התביעה (ומהם התרחישים שעלולים לגרום לדחייתה), כך שנותר לכם רק להגיש את תביעה זו במידה ויש לכם רצון כנה לשמר את היחסים ביניכם.

גבר יושב ליד אישה

איש עסקים עורך דין
התייעצו איתי על הכל

ייעוץ ללא התחייבות. מלאו את הטופס ואצור עמכם קשר בהקדם האפשרי.
עונה על כל שאלה וסוגיה.

מידע נוסף
התרת נישואים – חלופה לגירושין

לכל אדם יש סדר עדיפויות אחר בחיים אחד רואה בתעסוקה כדבר החשוב ביותר ואחר רואה את הילדים כמהות חייו. ובכל זאת אם אנו מזקקים את

איך להתגרש בשלום אחרי החתונה?

גם אם בדיוק לפני רגע, עוד הייתם באופוריה של החתונה, זה עדיין לא אומר שאתם חסינים בפני גירושין. בשנים האחרונות ישנם יותר ויותר ישראלים שהם

עריכת הסכם שלום בית

הסכם שלום בית נועד לשקם את הקשר הזוגי על מנת שלא לאבד את הזכות להתגרש בעתיד בקרב זוגות העומדים להתגרש ועדיין מתלבטים. המאמר יעסוק בעריכת

איך נמנעים מבעיות אחרי גירושין?

הדרך הכי טובה להימנע מבעיות שעלולות להתעורר אחרי גירושין היא להתייעץ עם עורך דין. במקביל, כדאי להכיר מראש בבעיות הנפוצות שחוזרות על עצמן ולנסח בכתב